Wzgórze Mickiewicza

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Wzgórze Mickiewicza

Historia dzielnicy Wzgórze Mickiewicza

Dzielnica Wzgórze Mickiewicza, często nazywane także Osiedlem Pana Tadeusza, to obszar domów jednorodzinnych, bliźniaczych oraz szeregowych.

Położone między Siedlcami a Chełmem, wzdłuż Trasy W-Z. Ulice nazwano imionami bohaterów z Pana Tadeusza.

Całe osiedle stanowi 800 domków jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej lub szeregowej w różnorodnych kolorach. Zamieszkują je w większości rodziny wielopokoleniowe ale i młode małżeństwa.

Początki osiedla sięgają lat 80-tych. Początkowo znajdowały się tu same ogródki działkowe, sady i pola uprawne, na których z czasem zaczęły powstawać obiekty mieszkalne.

Z biegiem lat wyrosło ciche i spokojne osiedle, które podzielono na cztery zadania. W pierwszej kolejności powstało I i II, które graniczy z inną dzielnicą Gdańska - Siedlcami (oddziela je, tylko stroma góra gliny, na szczycie której rozpościerają się domki osiedla Mickiewicza). W ich pobliżu znajdują się pozostałości z ogródków działkowych, które nie uległy zniszczeniu. Kilka lat później powstały dwa kolejne otoczone z jednej strony widokiem Cmentarza Łostowickiego, a z drugiej dzielnicą Chełm oddzieloną Trasą W-Z.

Nawierzchnia wielu ulic daleka jest od ideału. Po każdej większej ulewie ciężko tutaj wjechać. Na teren dzielnicy dostać się można zaledwie dwoma wjazdami - jeden od ulicy Malczewskiego - Pobiedzisko oraz drugi od ulicy Łostowickiej.

Wąskimi ulicami nie kursują żadne linie autobusowe. Mieszkańcy muszą więc dojść pieszo do Trasy W-Z lub ulicy Kartuskiej. Po obu tych arteriach kursują tramwaje oraz autobusy.

Na Wzgórzu Mickiewicza działa wiele firm, znacznie mniej sklepów, nie ma w ogóle placów zabaw. Mieszkańcy wielokrotnie bezskutecznie walczyli z tym problemem. Zamiast miejsc zabaw powstawały kolejne domy mieszkalne, a nawet pawilony handlowe, które obecnie przekształciły się w mieszkania. Niedawno powstał mały hotel z sauną, siłownią, oraz takimi usługami jak: masaż, solarium, zabiegi kosmetyczne, etc.

Opinie (1)

  • Dokładnie...

    Ignacy Domeyko nie jest bohaterem Pana Tadeusza

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mapa dzielnicy Wzgórze Mickiewicza

 

Komisariat Policji

Forum dzielnicy Wzgórze Mickiewicza